Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jak sfinansować nowy samochód?

19 kwietnia 2021 Jak sfinansować nowy samochód

Szeroki wybór możliwości finansowania nowego samochodu może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza, jeśli przygotowujemy się do podjęcia tej decyzji od długiego czasu, a powodem naszego wahania jest wieloletnie zobowiązanie lub konieczność zainwestowania dużej sumy pieniędzy już na samym starcie. Nie wspominając o kosztach późniejszej eksploatacji i utrzymania naszego wymarzonego auta, ani o chęci sprzedania w razie gdyby nagle pojawiła się taka konieczność.

Leasing, kredyt, gotówka, a może auto w abonamencie?

Każde z dostępnych rozwiązań posiada swoje wady i zalety, i każde dopasowane jest do innego typu użytkownika w zależności od aktualnych potrzeb, możliwości i oczekiwań. Wbrew pozorom coraz więcej osób decyduje się na wybór samochodu w abonamencie lub najmie długoterminowym, rezygnując tym samym z finansowania nowego samochodu w formie leasingu, kredytu czy za gotówkę na własność. Dlaczego? W kilku słowach dlatego, że za wybraniem oferty samochodu na abonament przemawia niski wkład własny i krótki termin zobowiązania, który w dzisiejszych czasach daje poczucie bezpieczeństwa i niezależności.

Samochód w leasingu

To popularna metoda finansowania samochodu wśród przedsiębiorców, cieszy się jednak zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych, jest to dobra alternatywa dla kredytu. Dla niektórych użytkowników plusem posiadania samochodu w leasingu, jest fakt, że po zakończeniu trwania umowy możemy podjąć decyzję czy oddajemy samochód leasingodawcy, czy chcemy go wykupić. Minusem na początku zawierania umowy staje się jednak, konieczność wpłacenia zwykle około 10% wartości samochodu, częsty limit kilometrów. W zależności jednak od naszych potrzeb, taka forma najmu samochodu na okres kilku lat może okazać się dla nas odpowiednia.

Kredyt samochodowy

Często wybierane rozwiązanie, które bierzemy pod uwagę, gdy brakuje nam gotówki na nowy samochód z salonu i nie chcemy pozbywać się wszystkich zgromadzonych oszczędności. W zależności od naszych możliwości możemy dobrać najkorzystniejszą formę spłaty samochodu, decydując się np. spłatę auta w miesięcznych ratach oraz dobierając długość zobowiązania, która adekwatnie rozłoży nam wysokość miesięcznych kosztów. Istotne jest jednak to, że wybierając formę finansowania jaką jest kredyt samochodowy, auto staje się również współwłasnością banku, ponieważ nasz samochód jest zabezpieczeniem kredytu, a ewentualne odszkodowanie trafia do banku z uwagi na często używaną cesję z polisy AC.

Auto za gotówkę

To pierwsze i najczęściej pojawiające się rozwiązanie jakie przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o inwestycji w nowy samochód. Kupując auto za gotówkę stajemy się jedynymi, prawomocnymi właścicielami auta i często napawa nas to dumą. To my decydujemy o tym o co i kiedy dzieje się z naszym samochodem, jesteśmy zwolnieni z odsetek czy zobowiązań, kupiliśmy samochód i w końcu po prostu jest nasz.
Ale czy to aby na pewno najlepsze rozwiązanie?
Pomijając konieczność zgromadzenia dużej ilości gotówki, której wysokość różni się w zależności od wybranego modelu i segmentu samochodu, musimy jeszcze pamiętać o kosztach utrzymania nowego auta oraz kosztach eksploatacji. Niestety nieodłącznym elementem jest również utrata wartości pojazdu, która może spaść aż o 40% już po trzech latach od daty zakupu. Ciężko więc jednoznacznie określić czy to najlepsza możliwa forma inwestycji.

Samochód na abonament

Pora na najmłodszą formę finansowania jaką jest najem długoterminowy samochodu, czyli auto w abonamencie. Auto na abonament to nadal nie tak powszechna i nie tak oczywista forma finansowania nowego samochodu. Wiodącą marką umożliwiającą najem aut na abonament jest firma Qarson, która swoje doświadczenie zdobywa już ponad 10 lat na rynku francuskim, a od blisko 3 lat edukuje i udowadnia, że taka forma finansowania jest bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem, również na rynku polskim.

Zastanawiasz się na czym polega wynajem auta na abonament?

To formuła, która wyróżnia się przede wszystkim krótkim okresem trwania umowy, niskim kosztem miesięcznej opłaty i nadal daje Ci możliwość korzystania z fabrycznie nowego samochodu. Umowa podpisywana jest wyłącznie na okres 12 miesięcy, dzięki temu już po roku możesz ocenić czy to rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie, czy może jednak wolisz wypróbować inną formę finansowania samochodu. W przypadku auta na abonament nie ma możliwości wykupu auta po zakończeniu się umowy najmu, ale jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie usługi, to możesz ponownie wybrać nowy model samochodu, dopasowując go do swoich zmieniających się potrzeb.
W formule auta na abonament od posiadania nowego samochodu dzieli Cię tylko konfiguracja dedykowanej oferty i podpisanie krótkiej, przejrzystej umowy. Auto na abonament działa tak jak sprzęt AGD na raty. Co miesiąc regulujesz stały miesięczny koszt, który znasz przed podpisaniem umowy, pozwala Ci to zaplanować swój roczny budżet bez dodatkowych niespodzianek.


Dlaczego bez niespodzianek?


Ponieważ miesięczny koszt abonamentu, to Twój jedyny koszt za najem auta. Wszystkie formalności związane z rejestracją pojazdu są po stronie Qarsona, ewentualny serwis i naprawy również nie należy do Twoich zmartwień, na start otrzymujesz pakiet 10 tysięcy darmowych kilometrów i możesz skorzystać z ubezpieczenia oferowanego przez firmę Qarson. Wszystkie te elementy znajdują się w cenie abonamentu, do Twoich zadań należy tylko użytkowanie samochodu i radość z jazdy.

Co wybrać?

Wybór odpowiedniej formy finansowania wymaga indywidualnego podejścia i przeanalizowania czego tak naprawdę oczekujemy w kwestii samochodu, do czego ma nam służyć, jak bardzo chcemy by należał tylko do nas, jak bardzo nie chcemy przejmować się sprawami technicznymi. Nasz sposób myślenia ewoluuje i coraz chętniej sprawdzamy mniej oczywiste rozwiązania, które finalnie często zaskakują nas swoją prostotą i poczuciem komfortu, jakie oferują, bo przecież nie trzeba kupować, aby użytkować.

Redakcja vanfleet.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, inspirujących historii i użytecznych wskazówek, które pomogą nie tylko lepiej zrozumieć świat motoryzacji, ale także odkryć ciekawe aspekty codziennego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Auta grupy VW w Poznaniu
Volkswagen

Jesteś zainteresowany reklamą?

Volkswagen