Zmiana ubezpieczyciela OC – jak to zrobić?

Ubezpieczenie OC samochodu to podstawowe oraz obowiązkowe ubezpieczenie dla pojazdu. Aktualnie oferuje je wielu ubezpieczycieli. Zdarza się często, że inne towarzystwo ma do zaproponowania lepszą polisę. Jak dokonać wtedy zmiany ubezpieczyciela?

Dzięki ubezpieczeniu OC kierowca nie musi samodzielnie ponosić kosztów związanych z wywołanymi przez siebie zdarzeniami drogowymi. Wtedy koszty te ponosi ubezpieczyciel.

Aktualnie ubezpieczenia samochodowe OC to pełna gama ofert, które różnią się pomiędzy sobą swoimi kosztami. Dla kierowcy najkorzystniejszym wyborem będzie najtańsze ubezpieczenie OC, chyba że wybiera on cały pakiet polis.

Obecnie znalezienie najkorzystniejszej oferty ubezpieczeniowej jest znacznie łatwiejsze – specjalne porównywarki i kalkulatory ubezpieczeń pozwalają na sprawdzenie, które towarzystwo posiada najtańszą polisę. Kiedy i jak przebiegać powinna zmiana ubezpieczyciela?

Kiedy możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC?

Kierowca posiada prawo do zmiany swojego ubezpieczyciela. Kiedy jednak jest to możliwe?

Do zmiany ubezpieczyciela może dojść w sytuacji:
• gdy zbliża się data wygaśnięcia aktualnej polisy,
• gdy kupiono używane auto z OC od poprzedniego właściciela,
• gdy zakupiono nową polisę, ale nie ta dotychczasowa została przedłużona automatycznie – ma miejsce tak zwane podwójne OC.

Jak zmienić ubezpieczyciela OC?

W przypadku, gdy kierowca chce zmienić swojego ubezpieczyciela na innego, wówczas może zrobić to bardzo łatwo.

Najczęściej zmiana ubezpieczyciela musi odbyć się na piśmie – wzory pism można znaleźć na stronach internetowych ubezpieczycieli.

W dokumencie podaje się następujące dane:
• imię i nazwisko właściciela albo współwłaścicieli,
• adres zamieszkania,
• marka i model pojazdu,
• numer rejestracyjny pojazdu,
• numer polisy,
• powód decyzji.

Dokument można złożyć bezpośrednio u ubezpieczyciela w jego biurze, u agenta ubezpieczeniowego, a także wysłać pocztą tradycyjną, e-mailem lub te za pośrednictwem strony WWW ubezpieczyciela.

Należy pamiętać, że zmiana ubezpieczyciela powinna nastąpić na minimum jeden dzień przed wygaśnięciem obecnej polisy. W przypadku zakupu pojazdu posiadającego OC oraz podwójnego ubezpieczenia zmiany można dokonać w każdym momencie.

Dokładne informacje dotyczące całego procesu zmiany ubezpieczyciela samochodowego na inne można znaleźć na stronach WWW towarzystw.

Podsumowując, gdy udało nam się znaleźć znacznie lepszą ofertę polisy OC, w takim przypadku zmiana ubezpieczyciela jest dostępna. Na zmianie można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Redakcja vanfleet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.