Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Zweryfikuj metody zabezpieczeń ładunków dla przewoźników

27 czerwca 2022 metody zabezpieczeń ładunków dla przewoźników

Dostarczenie towaru w terminie i w nienaruszonym stanie to główne oczekiwania firm, które zlecają spedycję i przewóz ładunków. Poniżej prezentujemy kilka skutecznych sposobów, które pozwolą solidnie unieruchomić towar w trakcie transportu.

Transport na paletach to podstawa!

Przewożenie ładunków na paletach jest jednym z najpowszechniej stosowanych sposobów transportowania dóbr. Dlaczego? Otóż ma to nie tylko przełożenie na bezpieczeństwo w trakcie przewozu. Ułatwia to także proces zarówno załadunku jak i rozładunku. 

Docelowo przewoźnicy korzystają z europalety – jej wymiary to 1200 x 800 x 144 mm. Na takiej jednej palecie można umieścić ładunek o maksymalnym obciążeniu wynoszącym jedną tonę. Przyjęło się również, że jest to minimum logistyczne przy przyjmowaniu zamówień na transport. 

Na paletach można przewozić zarówno meble, części maszyn jak i materiały budowlane czy wszelkiego rodzaju urządzenia. Troska o właściwe zabezpieczenie ładunku leży w interesie wszystkich stron zaangażowanych w usługę przewozu. Oto przegląd skutecznych sposobów!

Opakowania zbiorcze – zabezpieczą szczególnie te małe przedmioty

Przy pakowaniu zaleca się także dostarczanie przewoźnikom odpowiednio przygotowanej bazy – w sytuacji, gdy przedmiotem zlecenia mają być np. kosmetyki, powinny być nie tylko umieszczone w opakowaniach jednostkowych, ale także zbiorczych, a one – w kolejnych. To podstawowy wkład w bezpieczeństwo podczas transportu.

Jak układać na paletach ładunki dla przewoźników?

Kluczowe jest to, aby podczas umieszczania towarów na paletach zadbać o ich równomierne rozłożenie. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby spoza palety nie wystawały jakiekolwiek krawędzie paczki. 

Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji – wówczas konieczne jest wykorzystywanie kolejnych taktyk. Warto skorzystać wówczas z kartonu, którym zostaną zabezpieczone wystające elementy, a następnie ostreczowane. 

Istotne jest również to, aby na spodzie palety ulokować cięższe ładunki, a na górze – te lżejsze. Ekspertem w dziedzinie bezpiecznego transportowania powierzonych ładunków jest M&W Spedition – przedsiębiorstwo spedycyjne z Obornik, które specjalizuje się w organizowaniu kompleksowych usług spedycyjno-transportowych. Firma oferuje również stale wolne ładunki dla przewoźników, o czym  można przeczytać tutaj: https://www.mw-spedition.com/przewoznik/ladunki-dla-przewoznikow/. Prosty formularz umożliwia przewoźnikom kontakt z firmą.

Eliminacja wolnych przestrzeni 

Kolejną dobrą praktyką jest również eliminowanie tzw. wolnych przestrzeni. W przeciwnym razie ładunek na palecie będzie niestabilny i może ulec przemieszczeniu, a w konsekwencji – uszkodzeniom. Jeżeli specyfika transportowanych dóbr na paletach skutkuje powstawaniem takich pustych przestrzeni – wówczas konieczne będzie wypełnienie ich np. folią strecz czy zmiętym papierem. 

Ustabilizowanie zawartości palety to zwieńczenie poprawnego pakowania. Wówczas można przystąpić do realizacji dalszych kroków.

Strecz – niezbędnik przy zabezpieczaniu towaru

Umiejętne rozłożenie towaru na palecie to niezbędny krok przy przygotowywaniu ładunków dla przewoźników. Kolejny etap powinien polegać na streczowaniu. Warto skupić się tutaj na właściwej technice – rolka powinna być mocno naciągnięta, dopiero wówczas zapewni odpowiednie zabezpieczenie. 

Parokrotne owinięcie palety streczem sprawi, że nawet gdy dojdzie do nieumyślnego naderwania jednej z warstw – kolejne będą chronione przez następne warstwy folii.

Praktyczne akcesoria do zabezpieczania ładunku

Fachowcy zajmujący się rozmieszczeniem towarów na paletach często sięgają także po takie gadżety jak:

  • łańcuchy,
  • pasy zabezpieczające,
  • belki rozporowe,
  • siatki,
  • liny.

Pomagają w ustabilizowaniu towaru w jednym miejscu – we wprawnych rękach pomogą skutecznie zabezpieczyć ładunek, dzięki czemu dotrze on w nienaruszonym staniem nawet najdłuższą trasę! Jeżeli to dla Ciebie jedna z fundamentalnych wartości przy podejmowaniu współpracy z firmą świadczącą profesjonalne usługi spedycyjne i transportowe.

Właściwe oznaczenie ładunku na liście przewozowym

Wszystkie transportowane kategorie towarów są opatrzone stosownym kodem, który umieszcza się na liście przewozowym. Dzięki temu nadzorowanie i koordynacja przesyłką będzie o wiele prostsza. To także niezbędny krok w sytuacji, gdy transportuje się towary niebezpieczne – przekłada się bowiem na bezpieczeństwo.

Wymienione wyżej 5 sposobów na poprawne zabezpieczenie towaru stanowi gwarancję skutecznej i bezpiecznej relokacji ładunków dla przewoźników. Przed zleceniem realizacji takiej usługi warto zrewidować, jakie metody są praktykowane w celu dostarczenia nienaruszonego towaru do docelowego miejsca.

Redakcja vanfleet.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, inspirujących historii i użytecznych wskazówek, które pomogą nie tylko lepiej zrozumieć świat motoryzacji, ale także odkryć ciekawe aspekty codziennego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

transport międzynarodowy
metody zabezpieczeń ładunków dla przewoźników
transport ładunków w chłodniach

Jesteś zainteresowany reklamą?