Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Akumulator samochodowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

3 stycznia 2022 Akumulator samochodowy

Akumulator samochodowy to nieodzowna część każdego pojazdu by mógł on w ogóle działać. Sam akumulator samochodowy posiada wiele istotnych funkcji oraz cech, które sprawiają, że niezależnie od typu pojazdu jest on niezbędnym elementem. Warto zatem wiedzieć czym ogólnie jest akumulator samochodowy, a także jakie są jego rodzaje oraz funkcje w pojeździe.

Czym jest akumulator?

Zgodnie z definicją akumulator samochodowy to praktycznie podstawa działania każdego pojazdu. Jego podstawowym działaniem jest gromadzenie oraz uwalnianie energii elektrycznej w celu uruchomienia silnika oraz innych podzespołów niezbędnych w dowolnym pojeździe. To właśnie akumulator jest podstawowym elementem każdego pojazdu, gdyż wysyła on energię elektryczną do takich elementów pojazdu jak:

  • obwody elektryczne;
  • cewka zapłonowa;
  • rozrusznik.

W ten oto sposób w samochodzie zaczyna płynąć prąd elektryczny w zamkniętym obiegu, co przekłada się z kolei na uruchomienie wszystkich wewnętrznych elementów pojazdu. W przypadku braku zainstalowania i sprawnego uruchomienia akumulatora dowolny pojazd najzwyczajniej nie ruszyłby z miejsca. By jednak wybrać adekwatny dla swojego pojazdu akumulator w razie jego awarii warto udać się w takie miejsce jak sklep z narzędziami, gdzie profesjonalny doradca będzie w stanie dobrać odpowiedni akumulator.

W jaki sposób należy ładować akumulator?

Choć z pozoru ładowanie akumulatora wydaje się być nieskomplikowaną czynnością to dla części kierowców w rzeczywistej sytuacji mogłoby się to okazać sporym wyzwaniem. Niekiedy może zdarzyć się, że alternator nie przekazuje wystarczającej ilości prądu do akumulatora, co uniemożliwia jego uruchomienie -a w konsekwencji – unieruchomienie całego pojazdu. Dlatego w takiej sytuacji należy wiedzieć w jaki sposób należy ładować akumulator tak by zachować bezpieczeństwo. Sam proces ładowania akumulatora składa się z kilku relatywnie prostych kroków:

  • Na początek konieczne jest odłączenie akumulatora (tutaj należy pamiętać by najpierw odłączyć minus a następnie plus);
  • Kolejnym krokiem jest wyciągnięcie akumulatora z miejsca, gdzie znajduje się on w pojeździe;
  • Następnie należy go wyczyścić z wszelkich zabrudzeń oraz odkręcić korki jakie znajdują się w akumulatorze. Jeżeli wymaga tego sytuacja po sprawdzeniu poziomu elektrolitu należy ewentualnie dolać adekwatną do pojemności korka ilość wody destylowanej lub zdemineralizowanej;
  • Potem należy podłączyć prostownik do akumulatora (połączyć plus z plusem i minus z minusem);
  • Ostatnim krokiem jest podłączenie akumulatora do ładowania oraz włączenie prostownika (optymalny czas ładowania to ok. 10 godzin a moc ładowania to ok. 1/10 do max 1/8 pojemności akumulatora).

Dodatkowo należy również pamiętać, aby nie pozostawiać rozładowanego akumulatora zbyt długo. Takie działanie może prowadzić to jeszcze większych kłopotów z uruchomieniem pojazdu w przyszłości.

O czym warto pamiętać przy obsłudze akumulatora w pojeździe?

Akumulator samochodowy, podobnie jak inne elementy wewnętrzne w pojeździe, wymaga od właściciela pojazdu regularnego monitorowania jego pracy oraz dbania o niego. Wiąże się z to z kilkoma działaniami, do których z pewnością można zaliczyć:

  • dokonywanie regularnego przeglądu stanu akumulatora – podobnie jak inne części pojazdu również akumulator wymaga regularnego przeglądu przez kierowcę lub osobę upoważnioną. Niekiedy może zdarzyć się, że jest on nienaładowany lub przeładowany co może skutkować innymi problemami z pojazdem;
  • regularne czyszczenie klemów akumulatora – klemy to nic innego jak ołowiane bieguny akumulatora, które są wystawione na działanie czynników zewnętrznych. By akumulator mógł działać bez zakłóceń, należy je regularnie czyścić i zabezpieczać przed ewentualnym szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jak np. mróz lub spaliny;
  • wybór odpowiedniego dla siebie akumulatora – przy wymianie całości lub części akumulatora należy zwrócić uwagę np. na jego stopkę tj. sposób montażu. Źle dobrana stopka może w rezultacie uniemożliwić umieszczenie akumulatora w pojeździe i przez to unieruchomić pojazd na stałe;

Bazując na wyżej przedstawionych informacjach można śmiało stwierdzić, że regularne dbanie o akumulator jest konieczne by pojazd działał bez zakłóceń.

Redakcja vanfleet.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, inspirujących historii i użytecznych wskazówek, które pomogą nie tylko lepiej zrozumieć świat motoryzacji, ale także odkryć ciekawe aspekty codziennego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Auta grupy VW w Poznaniu
Volkswagen

Jesteś zainteresowany reklamą?