Kim jest certyfikowany rzeczoznawca samochodowy?

0
507

Niektóre osoby, które miały jakąkolwiek szkodę komunikacyjną, czy to z odszkodowania OC czy odszkodowania AC miały osobę spotkać się z certyfikowanym rzeczoznawcą samochodowym. Taka osoba wydaje daną opinię, która jest potem bardzo istotna w procesie postępowania odszkodowawczego.

Kim jest certyfikowany rzeczoznawca samochodowy?

Certyfikowany rzeczoznawca samochodowy ma za zadanie odtworzyć przebieg zdarzenia komunikacyjnego, które wywołało daną szkodę oraz ocenić powstałą szkodę. Najczęściej jest to osoba na etacie firm ubezpieczeniowych. Jednak z ich usług korzystają także sądy, właściciele warsztatów samochodowych, urzędy skarbowe. Ponadto rzeczoznawca samochodowy bardzo często przygotowuje też ekspertyzy dotyczące przyczyn danej szkody. Czasami taki rzeczoznawca ocenia też wartość sprowadzonego samochodu z zagranicy, gdy kierowca zbytnio zaniża cenę jego zakupu.
Kierowcy, którzy nie są zadowoleni z wyliczonej szkody przez zakład ubezpieczeniowy też mają prawo do skorzystania z usług niezależnego certyfikowanego rzeczoznawcy samochodowego. Zatem funkcja takiego rzeczoznawcy jest przydatna dla każdej ze stron jeśli chodzi o konflikt w wyliczeniu i wyceny danej szkody.

Jakie dokumenty trzeba posiadać przy spotkaniu z rzeczoznawcą?

Spotykając się z rzeczoznawcą każdy kierowca powinien posiadać wszystkie potrzebne dokumenty pojazdu, czyli: dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczeniową oraz prawo jazdy. Dodatkowo dobrze jest posiadać także wszelkie zdjęcia powstałej szkody. Rzeczoznawca poprosi również uczestnika kolizji o dokładne opisanie zdarzenia w wyniku, którego zaistniała szkoda.
Należy nie tylko dokładnie opisać dane zdarzenie komunikacyjne, ale także dokładnie przedstawić szkodę, jaką ono wywołało. Na podstawie rozmowy, dokumentacji, dobrze gdy przedstawi się zdjęcia uszkodzonego pojazdu, rzeczoznawca robi ekspertyzę i oblicza wartość szkody.

Gdy rzeczoznawca ogląda uszkodzony pojazd

Rzeczoznawca powinien również bardzo dokładnie obejrzeć uszkodzony pojazd. W tym celu dobrze jest dysponować kanałem, aby dany rzeczoznawca obejrzał uszkodzony samochód bardzo dokładnie. Natomiast gdy w trakcie naprawy wyjdą jeszcze jakieś kolejne usterki spowodowane daną stłuczką, należy poprosić rzeczoznawcę o oględziny uzupełniające.

Przy kupnie pojazdu

Certyfikowanego rzeczoznawcę samochodowego możemy także poprosić o wystawienie opinii na temat pojazdu, który chcemy zakupić. Podczas takich oględzin, rzeczoznawca może określić czy dany pojazd jest wart zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here