Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś

O co chodzi z akcyzą samochodową?

17 października 2019

Bardzo dużo osób kupuje samochody za granicą i sprowadza je do Polski. Tego rodzaju samochody cieszą się ogólną popularnością. Dlaczego? Przede wszystkim tego rodzaju samochody są w bardzo dobrym stanie jak na dany rocznik oraz ich cena nie jest zbyt wysoka. Jednak znalezienie odpowiedniego pojazdu i kupienie go to nie wszystko. Sprowadzenie samochodu do naszego kraju z zagranicy wymaga kilku formalności.

Jakie formalności trzeba wypełnić, by sprowadzić z zagranicy auto?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o opłacie akcyzy za sprowadzany samochód. Drugą formalnością jest złożenie „Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego”. Tego rodzaju wniosek, inaczej nazywany AKC-U jest bardzo istotny, gdy kupowany samochód pochodzi z któregokolwiek kraju Unii Europejskiej. Musi być on złożony w ciągu 14 dni od daty opłacenia akcyzy. Do tego wniosku należy złożyć dodatkowo następujące dokumenty:
– umowę kupna,
– podanie o wydaniu wniosku potwierdzającego, że dokonano opłaty za akcyzę,
– wszystkie dokumenty pojazdu,
– zaświadczenie o dokonaniu opłaty do Urzędu Skarbowego.

Co to jest akcyza samochodowa?

Akcyza samochodowa to dodatkowa opłata, którą uregulować musi każdy kierowca sprowadzający pojazd z zagranicy. Opłata ta dotyczy zarówno samochodów nowych, jak i starych. Tego rodzaju podatek dzisiaj opłaca się w Urzędzie Skarbowym, a po jego uiszczeniu trzeba wystąpić po zaświadczenie, które informuje, że została owa akcyza opłacona.
Akcyzę należy opłacić w przeciągu 30 dni od momentu sprowadzenia pojazdu do naszego kraju.

Ile wynosi akcyza za sprowadzony z zagranicy pojazd?

Wartość akcyzy zawsze należy dodać do ceny kupowanego pojazdu. Zakup samochodu z zagranicy powinien być opłacalny, toteż dobrze jest jej wysokość poznać jeszcze przed wyborem danej oferty zakupu. Urzędy Skarbowe stosują bardzo przejrzysty przelicznik, dlatego można odpowiednią akcyzę poznać jeszcze przed zakupem samochodu za granicą.
Przeliczając akcyzę, którą trzeba będzie zapłacić, trzeba wziąć pod uwagę cenę pojazdu, którą przedtem dobrze jest przeliczyć na naszą walutę, oraz pojemność silnika kupowanego auta. Na dzień dzisiejszy istnieją dwie stawki obliczania podatku za sprowadzony samochód:
– 3,1 % dla samochodów, których pojemność silnika jest do 2000 ccm,
– 18,6 % dla pojazdów, których silnik przekracza wartość 2000 ccm.
Dopiero po dopełnieniu wszelkich wymienionych formalności, można bez problemu zarejestrować sprowadzony samochód i użytkować go, jeżdżąc po polskich drogach.

Redakcja vanfleet.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, inspirujących historii i użytecznych wskazówek, które pomogą nie tylko lepiej zrozumieć świat motoryzacji, ale także odkryć ciekawe aspekty codziennego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?