Dźwięk silnika to nie wszystko – jak jeszcze rozpoznać usterki silnika?

Usterki silnika mogą być bardzo poważne i mogą wymagać kosztowych napraw, ale również mogą być dość tanie w usunięciu. Przy ich diagnozowaniu najczęściej zwracamy uwagę na inne niż dotychczas dźwięki silnika. Warto jednak pamiętać o tym, że awarie mogą być sygnalizowane przez samochód także na inne sposoby!

Silnik to niewątpliwie najważniejszy element samochodu – jego serce, które odpowiada za jego codzienną pracę. Niestety, silniki także narażone są na usterki.

Zdarza się, że pojazd daje kierowcy wcześniejsze znaki, że dochodzi do jakiegoś problemu z silnikiem. Na ogół kojarzymy je z podejrzanymi dźwiękami, na przykład stukaniem, klekotaniem czy piskami lub syczeniem. Warto jednak wskazać, że dźwięk silnika to nie wszystko. Na co jeszcze należy zwrócić szczególną uwagę?

Wycieki z samochodu

Usterki silnika często można zauważyć poprzez pozostawiane przez pojazd wycieki. Kolor płynu może powiedzieć nam, z jakiego rodzaju problemem mamy do czynienia. Zielony płyn – płyn chłodniczy, który może sygnalizować, że silnik za bardzo się przegrzewa.

Kolor spalin pojazdu
Kolejna kwestia to zwrócenie uwagi na kolor spalin samochodowych, które wydobywają się z rury wydechowej.

• Spaliny czarne, gęste – przyczyną może być niewyregulowany gaźnik, problemy z wtryskiem paliwa czy zatkany filtr powietrza.
• Spaliny niebieskie – nieprawidłowe spalanie oleju, co może oznaczać uszkodzenie ścianek cylindrów albo pierścieni tłoków w samochodzie. Problemem mogą być też uszkodzenia prowadnic zawodów i ich uszczelek.
• Spaliny białe, gęste – problemy dotyczą wycieku do komór spalania płynu chłodniczego. Przyczyną może być pęknięta głowica lub też uszczelka.

Nietypowe zapachy

Jednak widok oraz dźwięk silnika to nie wszystko – dodatkowo o usterkach mogą informować nas inne zapachy, które oznaczać mogą także awarię samochodu.

Problemy z silnikiem najczęściej sygnalizowane są przez zapach gryzący, nieprzyjemny, przypominający spalany olej.

Błędy podczas diagnostyki pojazdu
O usterkach silnika mogą poinformować nas także specjalne programy diagnostyczne na komputer czy smartfona. Pokazują one listę błędów, które dotyczą danego pojazdu.

Aktualnie takiego rodzaju oprogramowanie, a także odpowiednie przyrządy do jego zastosowania, na przykład na Bluetooth, można zakupić także samodzielnie.

Zauważasz problemy z silnikiem? Udaj się do serwisu!
W przypadku, gdy samochód ma uszkodzony silnik, warto jak najszybciej udać się wtedy do serwisu samochodowego. Zwlekanie z wizytą może spowodować, że usterka pogłębi się i będzie jeszcze trudniejsza, a tym samym także bardziej kosztowna w naprawie!

Redakcja vanfleet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.