RFID jest to forma komunikacji bezprzewodowej. Wykorzystuje ona fale radiowe do śledzenia i identyfikacji obiektów. RFID ma wiele zastosowań. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się więcej informacji na temat tej formy komunikacji.
RFID – przykłady zastosowań
RFID to wszechstronna technologia identyfikacji przedmiotów i osób. Możemy ją wykorzystać w wielu branżach, między innymi w przemyśle, logistyce, ewidencji majątku, inwentaryzacji środków trwałych, kontrolowaniu i ewakuacji pracowników i w wielu innych branżach. Poniżej opisaliśmy przykłady zastosowań tej technologii.
1. Zarządzanie aktywami i majątkiem firmy – technologia RFID daje gwarancję sprawnego zarządzania aktywami takimi jak środki trwałe, wyposażenie, materiały, sprzęt, narzędzia czy inne aktywa przedsiębiorstwa.
2. Inwentaryzacja – dzięki tej technologii możliwe jest przeprowadzanie sprawnej i dokładnej inwentaryzacji majątku, a także stanów magazynowych. Tagi RFID nie muszą być fizycznie widoczne dla czytnika dzięki czemu nie trzeba dokładnie celować w kod kreskowy.
3. Logistyka – zaawansowana technologia RFID pomaga monitorować oznakowany towar na każdym etapie przewozu i dokładnie śledzić cały łańcuch dostaw. Oprócz tego znajduje ona zastosowanie w lotnictwie przez to, że gwarantuje lepszą identyfikację przewożonych bagaży.
4. Ewidencja opakowań – RFID ułatwia rozliczenie opakowań zwrotnych, ich identyfikację w przypadku zagubienia. Warto także dodać, że ta zaawanasowana technologia pomaga odzyskać utracone sztuki.
5. Parkingi – tę technologię stosuje się także na strzeżonych parkingach firm, zakładów czy osiedli, do którego dostęp mają tylko posiadacze kart parkingowych.
6. Skanery czasu pracy – rejestrowanie czasu pracy pracowników za pomocą systemów RCP jest dzisiaj już standardem. Wykorzystuje się w nich karty i czytniki RFID krótkiego zasięgu.
7. Opieka zdrowotna – tę technologię wykorzystują również szpitale, kliniki i inne zakłady opieki zdrowotnej. RFID w szpitalach pomaga stale nadzorować lokalizację sprzętu czy dostawy materiałów medycznych.
8. IT – RFID pomagają zlokalizować sprzęt informatyczny, serwery, dyski, komputery i inne wyposażenie IT. Technologię tę z powodzeniem wykorzystuje się również do zabezpieczenia danych poufnych.
9. Śledzenie przesyłek i paczek – technologia ta zapewnia stałą wiedzę o lokalizacji, wydaniu i doręczeniu paczek.
10. Ewakuacja – systemy ewakuacyjne oparte na RFID znajdują zastosowanie w dużych fabrykach, instytucjach, czy biurowcach. W czasie ewakuacji pomagają zarządzać akcją i kontrolować obecność pracowników w wyznaczonych strefach bezpieczeństwa.