Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś

Czym są i co dają światła dzienne?

14 września 2019

Światła dzienne przeznaczone są do jazdy w ciągu dnia. Jest to rodzaj oświetlenia, używany w samochodach, nie należy jednak go mylić ze światłami mijania, których używa się zwyczajowo w krajach, gdzie jest obowiązek ich używania. Według prawa światła mijania są obowiązkowe w niektórych krajach Europy i w takich krajach światła do jazdy dziennej w ogóle nie mają zastosowania. Jednak tam, gdzie można z nich korzystać, bardzo często się je wykorzystuje.

Jakie są światła do jazdy dziennej?

Nowe samochody, wyprodukowane po 2011 roku mają już fabrycznie zainstalowane światła do jazdy dziennej. Zasada jest taka, że po odpaleniu samochodu, światła załączają się same. Zainstalowane lampy homologowane posiadają specjalne dokumenty i oznaczenia, które znajdują się na lampach. Oznaczenie to symbol RL, nabity na oprawie lampy a dokument i ich numer mają za zadanie potwierdzić wszelkie normy bezpieczeństwa użytkowania takich lamp.
Kierowcy z tego rodzaju lamp mogą korzystać przez cały dzień, jednak podczas deszczu, mgły czy jazdy w tunelu powinni je wyłączyć i zacząć używać świateł mijania.

Specyficzny rodzaj światła

Tego rodzaju reflektory nie mają za zadanie oświetlenia drogi danemu pojazdowi a mają sprawić, że dany pojazd jest widoczny na drodze. Ich działanie jest więc zupełnie przeciwne od działania świateł mijania.
Światła mijania ustawia się tak, by nie oślepiały innych kierowców, natomiast światła do dziennej jazdy mają być specjalnie widoczne dla innych użytkowników drogi.
Zatem światłami dziennymi są tylko dwa reflektory, które montuje się z przodu samochodu ich źródłem światła są oszczędne diody LED. Reasumując światła do dziennej jazdy nie są wymagane, można je mieć ale nie ma obowiązku ich posiadania. Jedynie w samochodach produkowanych po 2011 roku zaczęto je już montować fabrycznie.
Właściciele starszych pojazdów mogą zamontować w swoich samochodach tego rodzaju oświetlenie, ale nie muszą.

Plus instalowania świateł dziennych

Dużym plusem instalowania świateł dziennych jest fakt oszczędności paliwa. Faktem jest, że jazda przez cały dzień na światłach mijania znacznie podwyższa zużycie paliwa. Inaczej jest w przypadku świateł do dziennej jazdy, które mają znacznie mniejszy apetyt na spalane paliwo. W naszym kraju na światłach mijania lub na światłach dziennych jeździ się przez cały dzień, bowiem obowiązuje nakaz używania w pojazdach świateł w ciągu dnia. Przy światłach dziennych zużywa się mniej paliwa o 1,5 do 3 procent w skali roku aniżeli przy światłach mijania.

Redakcja vanfleet.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, inspirujących historii i użytecznych wskazówek, które pomogą nie tylko lepiej zrozumieć świat motoryzacji, ale także odkryć ciekawe aspekty codziennego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?