Motocykle enduro a cross – czym różnią się pomiędzy sobą?

W sprzedaży można znaleźć obecnie różne rodzaje motocykli off-roadowych, czyli przeznaczonych do jazdy po bezdrożach. Wśród nich na plan pierwszy wysuwają się modele enduro i cross. Czym różnią się one między sobą?

Czym jest enduro, a czym cross?

Wiele osób mylnie zakłada, że enduro oraz cross to ten sam typ aktywności, a także takie same rodzaje motocykli. W rzeczywistości mamy jednak do czynienia z innymi rodzajami sportów motocyklowych, a tym samym sprzętów.

Zatem w temacie enduro a cross należy przede wszystkim poznać dokładnie, czym są tego typu sporty. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Enduro to jazda, która odbywa się najczęściej poza wyznaczonymi torami jazdy, na przykład po lasach czy też po polnych drogach, gdzie pojawia się wiele przeszkód terenowych, lecz jazda może odbywać się także na asfalcie. Cross, inaczej motocross, MX, z kolei odnosi się głównie do jazdy po torach motocyklowych, które nazywane są torami motocrossowymi.

Zatem różnice enduro a cross odnoszą się głównie do miejsca uprawiania tych sportów – w pierwszym przypadku mamy do czynienia z jazdą poza wyznaczonymi torami, natomiast w drugim ze sportem odbywającym się na dedykowanych torach motocrossowych.

Motocykle do jazdy enduro

Jazda enduro to doskonały wybór dla osób, które lubią stawiać przed sobą ambitne cele. Jazda po bezdrożach to także wspaniałe doświadczenie dla tych, którzy lubią wyzwania.

Pod względem swojej konstrukcji motocykle do enduro są wyposażone w odpowiednie opony, zawieszenia, silniki. Są też cięższe od tych motocrossowych.

Główne rodzaje motocykli enduro:
• E1 – motocykle posiadające pojemność 100-125 centymetrów sześciennych 2 takt lub 175-250 centymetrów sześciennych 4 takt,
• E2 – motocykle posiadające pojemność 175-250 centymetrów sześciennych 2 takt lub 290-450 centymetrów sześciennych 4 takt,
• E3 – motocykle posiadające pojemność 290-500 centymetrów sześciennych 2 takt lub 475-650 centymetrów sześciennych 4 takt.

Uwaga! Warto wskazać, że motocykle do jazdy enduro posiadają homologację w przeciwieństwie do tych crossowych. Oznacza to, że spełniają one wymagania kodeksu drogowego i można jeździć nimi po drogach publicznych.

Motocykle do jazdy cross

Chociaż motocykle do jazdy crossowej wyglądają podobnie do tych enduro, to jednak mamy do czynienia z innego typu sprzętem.

Motocykle crossowe są lżejsze, a także nie posiadają wszystkich elementów, które zawierają motocykle enduro, na przykład lusterek. Nie posiadają one homologacji, czyli można korzystać z nich wyłącznie na wyznaczonych torach.

Redakcja vanfleet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.