Sworzeń wahacza – dlaczego jest tak ważny w samochodzie?

Sworzeń wahacza jest elementem układu zawieszenia i odpowiada za mocowanie zwrotnicy na wahaczu. Często, z uwagi na to zastosowanie, określa się go jako sworzeń zwrotnicy. Daje możliwość manewrowania i skrętu przednich kół w samochodzie oraz utrzymania ich w odpowiedniej pozycji podczas jazdy.

Sworzeń wahacza – za co odpowiada w samochodzie?

Sworzeń jest tym elementem samochodu, który wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Wynika to z możliwości zahamowania na jezdni w nagłej i niezapowiedzianej sytuacji, podczas jazdy w linii prostej po jezdni, jak i podczas skręcania i manewrowania.
Sworzeń jest niewielkim elementem, ale jego znaczenie w zakresie bezpieczeństwa pasażerów jest znaczące. Kiedy nie jest sprawny, to nie powinno się poruszać samochodem, z uwagi na zdrowie, a nawet życie.

Sworzeń wahacza – jak dbać o to, by zawsze był sprawny?

Sworzeń, podobnie jak inne elementy samochodu może zużywać się, dlatego konieczna jest jego wymiana po pewnym okresie czasu. To ważna kwestia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas codziennej jazdy samochodem.
Wymiana sworznia nie wymaga obecności u mechanika, a, co więcej, może to zrobić już jedna osoba. Są jednak pewne typy zawieszenia w aucie, które nie dają takiej możliwości i wówczas konieczne jest odwiedzenie mechanika. Poza nimi, jednak, sworzeń można wymienić samodzielnie.
Wymiana tego elementu jest dość czasochłonna, ale to dobry sposób, by zaoszczędzić koszty, jakie ponieślibyśmy u mechanika. Ważne, by właściwie się do tego przygotować i posiadać niezbędne narzędzia. Wśród nich powinny znaleźć: podnośnik, klucze (do kół i inne) oraz dodatkowe elementy, takie jak: młotek, szczotka do oczyszczenia miejsca wymiany i odpowiedni preparat. Ten ostatni jest niezbędny, kiedy śruby są zapieczone, co jest dość częstym przypadkiem.
Mechanicy wskazują, że powinno się wymieniać sworzeń parami, nawet w sytuacji, kiedy tylko jeden z nich wymaga wymiany. Wynika to z faktu możliwości szybkiej awarii drugiego sworznia, w sytuacji, kiedy wymienimy tylko jeden.

Jeśli zauważymy w swoim samochodzie takie sygnały jak np. głuchy stukot dochodzący z przedniego zawiedzenia – może to oznaczać, że sworzeń wahacza jest do wymiany. Innym objawem uszkodzonego i zużytego sworznia może być gorsze prowadzenia samochodu na co dzień, co można dostrzec, jeśli jeździ się nim każdego dnia oraz trudności w zachowaniu prawidłowego toru jazdy. Dla osób, które znają się lepiej na budowie samochodu wskazówką do wymiany sworznia jet też uszkodzenia gumowej osłony przegubu kulowego.

Redakcja vanfleet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *