Sworzeń wahacza – dlaczego jest tak ważny w samochodzie?

0
478

Sworzeń wahacza jest elementem układu zawieszenia i odpowiada za mocowanie zwrotnicy na wahaczu. Często, z uwagi na to zastosowanie, określa się go jako sworzeń zwrotnicy. Daje możliwość manewrowania i skrętu przednich kół w samochodzie oraz utrzymania ich w odpowiedniej pozycji podczas jazdy.

Sworzeń wahacza – za co odpowiada w samochodzie?

Sworzeń jest tym elementem samochodu, który wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Wynika to z możliwości zahamowania na jezdni w nagłej i niezapowiedzianej sytuacji, podczas jazdy w linii prostej po jezdni, jak i podczas skręcania i manewrowania.
Sworzeń jest niewielkim elementem, ale jego znaczenie w zakresie bezpieczeństwa pasażerów jest znaczące. Kiedy nie jest sprawny, to nie powinno się poruszać samochodem, z uwagi na zdrowie, a nawet życie.

Sworzeń wahacza – jak dbać o to, by zawsze był sprawny?

Sworzeń, podobnie jak inne elementy samochodu może zużywać się, dlatego konieczna jest jego wymiana po pewnym okresie czasu. To ważna kwestia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas codziennej jazdy samochodem.
Wymiana sworznia nie wymaga obecności u mechanika, a, co więcej, może to zrobić już jedna osoba. Są jednak pewne typy zawieszenia w aucie, które nie dają takiej możliwości i wówczas konieczne jest odwiedzenie mechanika. Poza nimi, jednak, sworzeń można wymienić samodzielnie.
Wymiana tego elementu jest dość czasochłonna, ale to dobry sposób, by zaoszczędzić koszty, jakie ponieślibyśmy u mechanika. Ważne, by właściwie się do tego przygotować i posiadać niezbędne narzędzia. Wśród nich powinny znaleźć: podnośnik, klucze (do kół i inne) oraz dodatkowe elementy, takie jak: młotek, szczotka do oczyszczenia miejsca wymiany i odpowiedni preparat. Ten ostatni jest niezbędny, kiedy śruby są zapieczone, co jest dość częstym przypadkiem.
Mechanicy wskazują, że powinno się wymieniać sworzeń parami, nawet w sytuacji, kiedy tylko jeden z nich wymaga wymiany. Wynika to z faktu możliwości szybkiej awarii drugiego sworznia, w sytuacji, kiedy wymienimy tylko jeden.

Jeśli zauważymy w swoim samochodzie takie sygnały jak np. głuchy stukot dochodzący z przedniego zawiedzenia – może to oznaczać, że sworzeń wahacza jest do wymiany. Innym objawem uszkodzonego i zużytego sworznia może być gorsze prowadzenia samochodu na co dzień, co można dostrzec, jeśli jeździ się nim każdego dnia oraz trudności w zachowaniu prawidłowego toru jazdy. Dla osób, które znają się lepiej na budowie samochodu wskazówką do wymiany sworznia jet też uszkodzenia gumowej osłony przegubu kulowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here