Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś

Oznaczenia na oponach – jak je odczytać?

5 września 2019

Każda opona jest odpowiednio oznaczona. Z umieszczonych na niej informacji można dowiedzieć się, z jakiego rodzaju ogumieniem mamy do czynienia.

Co dokładnie znaczą umieszczane na oponach dane?

Opony samochodowe można obecnie dobrać bardzo prosto, nawet wtedy, gdy nie patrzymy na oznaczenia na oponach. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarek on-line, aby dowiedzieć się, jakie opony przeznaczone są do naszego samochodu.

Warto jednak wskazać, że wiedza na temat tego, jak odczytywać oznaczenia na oponach, również może być bardzo pomocna. Czego możemy dowiedzieć się z informacji umieszczonych na oponach samochodowych?

Rozmiar opon
To główne oznaczenie, które bierze się pod uwagę przy poszukiwaniu opon. Znajdziemy je na bocznej ściance w postaci zapisu typu 205/55 R16.

Pierwsza liczba w powyższym oznaczeniu określa szerokość opony w milimetrach. Druga z nich to profil – procentowy stosunek wysokości ogumienia do jego szerokości. Trzeci parametr to średnica felgi.

Sezon opon
Opony samochodowe dzielone są na trzy sezony, które posiadają też odpowiednie oznaczenia, a mianowicie:

• opony zimowe – 3PMSF, ewentualnie M + S, czyli opony na błoto i śnieg,
• opony letni – chmurka ze słońcem lub deszczem,
• opony całoroczne – All Season.

Indeks prędkości
Oznacza maksymalną dopuszczalną prędkość na danych oponach. Opony o wyższej dopuszczalnej prędkości są wykonane z mieszanki twardszej gumy. Przykładowe oznaczenia:

• P – prędkość do 150 km/h
• Q – prędkość do 160 km/h
• R – prędkość do 170 km/h
• S – prędkość do 180 km/h
• T – prędkość do 190 km/h
• H – prędkość do 210 km/h

Inne dane na oponach

Indeks nośności
Dotyczy maksymalnego dopuszczalnego obciążenia na oponę. Oznaczenia nośności to liczby od 85 do 102.

Wskazówki do montażu
Na oponie znajdują się także informacje dotyczące ich montażu. Najczęściej to wskazanie kierunku montażu strzałką i napisem ROTATION. Opona może być także oznaczona pod względem ściany jako opona OUTSIDE i INSIDE – wewnętrzna lub zewnętrzna.

Data produkcji
Oznaczenie rozpoczynające się od liter DOT. Cztery ostatnie cyfry w kodzie to rok produkcji. Przykładowo, oznaczenie 1017 oznacza, że oponę wyprodukowano w październiku 2017 roku.

Ciśnienie opony
Szukajmy oznaczenia na oponach takiego, jak Max Inflation lub MAX. Jednostki, w których podawane jest ciśnienie, to PSI lub kPa.

Na oponach samochodowych można znaleźć także innego rodzaju oznaczenia w zależności od ich producenta. Mogą one odnosić się między innymi do zalecanych przez producenta felg, konstrukcji opony jak opony bezdętkowe TUBELESS (lub skrótem TL).

Redakcja vanfleet.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, inspirujących historii i użytecznych wskazówek, które pomogą nie tylko lepiej zrozumieć świat motoryzacji, ale także odkryć ciekawe aspekty codziennego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?