Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś

Czy kable rozruchowe wystarczą, żeby przetrwać w zimie?

21 września 2019

Zima to niezwykle wymagająca pora roku dla samochodu. Niesprzyjające warunki pogodowe powodują, że jazda autem staje się utrudniona, a często wręcz niemożliwa. Z tego powodu kluczowe jest to, aby samochód przed nadejściem zimy odpowiednio dobrze przygotować. O czym zatem powinno się pamiętać, podczas przygotowywania samochodu do zimy?

Zamiana opon

Zdecydowanie najbardziej podstawową czynnością, jaką każdy kierowca przed zimą wykonuje, to zmiana opon na zimowe. Opony letnie, jak każdy doskonale wie, zupełnie nie nadają się do jazdy w trudnych zimowych warunkach. Nie chodzi tu nawet o opady śniegu, czy też lód na drodze. Wraz ze spadkiem temperatury mieszanka gumy, która używana jest do produkcji opon letnich, zupełnie traci swoje właściwości, a co za tym idzie, spada ich przyczepność. Żeby zachować ją na odpowiednio dobrym poziomie, kluczowe jest zatem to, żeby mieszanka ta była dostosowana do warunków i temperatury.

Przygotowanie silnika i zapłonu

Częstym przypadkiem w czasie zimy jest sytuacja, gdy o poranku po bardzo mroźnej nocy, część kierowców pozostaje na parkingu, nie wyjeżdżając do pracy. Odpowiedzialna za to jest niska temperatura, która po pierwsze zmniejsza pojemność akumulatorów, a po drugie wytrąca z ropy substancje zanieczyszczające filtry. Z tego powodu kluczowe są zatem kable rozruchowe, które umożliwią uruchomienie silnika przy pomocy innego auta, a także specjalne środki chemiczne, które wlane do paliwa spowodują usunięcie z niego zanieczyszczeń i umożliwią tym samym uruchomienie silnika.

Zadbajmy o klimatyzację

Choć dla wielu osób może to być sporym zaskoczeniem, to jednak klimatyzacja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jeżdżenia samochodem podczas zimy. Nie służy ona jednak tylko do nagrzewania wnętrza, lecz do jego osuszania.
Każdy kierowca doskonale wie, jak ogromnym utrudnieniem dla jazdy w zimie są parujące we wnętrzu samochodu szyby. Wnoszona w ogromnych ilościach wilgoć do auta w postaci np. śniegu powoduje, że zamienia się on często w prawdziwą saunę. Do poradzenia sobie z tym problem najlepiej użyć klimatyzacji, która ma właściwości osuszania powietrza. Dzięki niej z powietrza znajdującego się we wnętrzu auta usunięta zostaje wilgoć, a co za tym idzie problem parujących szyb, co w ogromnym stopniu wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia auta.

Bezpieczeństwo auta w zimie

Oprócz tych najbardziej podstawowych spraw warto także zadbać o takie elementy jak sprawne wycieraczki, czy też, chociażby zimowy płyn do spryskiwaczy, ponieważ ten letni w przypadku zamarznięcia może nawet uszkodzić układ spryskiwaczy, rozsadzając np. silniczek.

Redakcja vanfleet.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom najświeższych informacji, inspirujących historii i użytecznych wskazówek, które pomogą nie tylko lepiej zrozumieć świat motoryzacji, ale także odkryć ciekawe aspekty codziennego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?